Köyümüzün Tarihçesi

- +

KULLAR KÖYÜ

Kullar Köyü 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki kayıtlara göre Çankırı Nahiyesine bağlı 20 haneli bir köy olup, adı hiç değişmeden Kullar olarak günümüze kadar geldiği yazılı kaynaklardan anlaşılmaktadır.(Prof. Dr. Ahmet  KANKAL XVI.yüzyılda Çankırı Kitabından)

Köy halkının tarımla geçimini sağladığı buğday, arpa,nohut,mercimek,erzen,(Darı)burçak,yonca,Mahlut(Hayvan yemi olabilir.)yetiştiriciliği yaptığı 1521’de 1319 akçe hasılası olduğu,1578-1579 yıllarında köyün 25 hane olduğu yine aynı kaynaktan anlaşılmaktadır.

Şimdi ise köy 105 hanedir.

Çankırı ilinin Yapraklı ilçesine bağlı bir köydür. Dereli sırtlarından inen Kullar Deresi’nin kenarında, bir vadi içinde kurulmuştur.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyün kuruluşuyla ilgili bir efsane var ki adeta Ergenekon Destanı’nı hatırlatır. Hele köyün yerleşimini kırmızı topraklı yüksek dağ ve kayalıkların da çevrelemiş olduğunu düşünürsek. Köy yeni kurulduğu sıralarda bir savaş olmuş. Saldırıya uğrayan köye düşman öyle bir saldırmış ki, köyde hiçbir canlı bırakmamış ve olduğu gibi yağmalamış. Yalnız baskın başlarken, köyden iki kişi, Kurtyemez namındaki kayalıklara saklanmış. Böylece köyden sadece bu iki kişi sağ olarak kurtulmuş. Daha sonra: “-Şu Allah’ın işine bak, köyden sadece bu “kullar” kalmış.” demişler ve köyün adı “Kullar” olmuş.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Çankırı iline 44 km, Yapraklı ilçesine 25 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: :2004 – Ali Uzuntepe :1999 – :1994 – :1989 – :1984 –

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.

Kanalizasyon şebekesi vardır.

Kanalizasyon 2009 yılı Kasım ayının başında başlayıp kasım ayı sonunda bir aylık süre zarfında bitmiştir.

3500 metre kanalizasyon

101 adet lagar

500 kişilik 12.5 X5.10 m2 ebadında fosseptik deposu yapılmıştır.

Bunlar için :

Devletten alınan yardım : 41.900 TL

Müteahhide verilen         : 44.500 TL

Borulara verilen              :  15.000 TL dir.

Toplam Harcanan 59.500 TL´dir. Ve devletten alınan 41.900 TL´dir.Aradaki 18.000 TL gibi farkı köylülerimiz karşılamıştır.

(Bu bilgiler köy muhtarı Ali Uzuntepe´den alınmıştır.)