Bizden Haberler

Çankırı Yapraklı Kullar Köyü Derneği

Kullar Köyündeki Su Böbrek Taşı Düşürüyor

- +

Çankırı’daki Bu Su Böbrek Taşı Düşürüyor

Çankırı Yapraklı ilçesi Kullar köyündeki sudan içen vatandaşlar böbrek taşı düşürüyor.

Çankırı Merkeze 41 km mesafedeki Kullar köyünün suyundan içenlerin böbrek taşı düşürdüğü suyun şifa dağıttığı ifade ediliyor.

Türkiye’nin en uzak şehirlerinden dahi gelinerek buradaki sudan alanlar suyun böbrek taşı düşürdüğünü söylüyorlar.

İdealara göre bazı doktorların hastalarını buraya yönlendirdiği hatta doktorlarında geldiği ifade ediliyor.

Muhtar ve çok sayıda vatandaş bu su için şifa kaynağı ilaç niyetine içiliyor dediler.

Zaman: 00:22 – 01:05 Hasan Budak “ Çankırı Esentepe mahallesinden geldim. Yıllardır bu suyun meşhur olduğundan , taş düşürdüğünden öyle duyumlar aldığımdan o yüzden hatunda bizim taş varmış. O amaçla su doldum. Gideceğim.  Taş düşüren çok arkadaşlarım var. Faydasını görüyorlar.  Ben bildim bileli burası 30 senedir falan var. Daha öncesi de varmış ama bizim bildiğimiz. Taş düşürenler var konuştum onlar la. Hatta bir tanesi yakın arkadaşım bidonun birini ona vereceğim.”

Zaman:01:26 – 04:04   Ramazan Şahin” Kulla köyü nüfus kayıtlıyım. Kendim  Ankara’da ikamet ediyorum.  15 tatile geldim. Şu anda köydeyim. Şimdi kullar köyü suyu halk tabiri ile çingi kayadan çıkıyor. Saf temiz kayadan çıkıyor. Hiçbir katkısı yok. Yukarıdan kayalardan gelir hiçbir şey katkı olmadan direkmen  bu köylünün yapmış olduğu havuza düşer. Yani kullar köyü suyu  doktorların bile tavsiye ettiği ülkemizin her tarafında duyulan  böbrek taşı düşüren bir su.  Köyümüzün suyunun faydalarını yumuşaklığını böbrek taşı düşürdüğünü  Ankara’daki komşularım Çankırılı olmayan Ankaralı komşularım dahi biliyorlar. Benden su istiyorlar bende birkaç bidon arada götürüyorum.  Faydasını görende var. Su almak için İstanbul’dan, Konya’dan , Kars’tan bile geleni biliyoruz. Ülkemizin her yerinden gelirler.
Muhtarlık olarak suda inceleme yapıldı mı bilmiyorum. Ben Ankara’da Çalışan DSE de çalışan komşuma inceleme yaptırdım.  AH olarak Türkiye’deki ileri gelen sulardan biri olduğunu söyledi. Evrakı da bende mevcut . DSE çalışan bi komşuma incelettim.  PH olarak çok yumuşak su olduğu nu söyledi.  Saten elle de temas edildiğinde  içildiğinde veya duş yapıldığında yumuşak olduğu biliniyor.
Kaç yıldır bu köyde 60 lı yıllarda yapılmış bir havuz.  Eski bir havuz varı o zaman yapılmış. Bu köy kuruldu kurulalı bu suyu içiyor. Ama son 20-25 yıldır. Böbrek taşı düşürdüğünü artık herkes biliyor.
Şu anda su yetiyor.  Köyde fazla bir nüfus yok. Dışarıdan gelenler götürüyor.  Çok kurak olduğu bir dönemde  Çok aşırı kurak olduğu bir dönemde su yetmiyor o zaman da kilitleniyor. Diyelim beş bidon alacaksa iki bidon veriliyor. Ama neticede yetiyor. Şifa amaçlı sağlık amaçlı daha doğrusu ilaç amaçlı kullanılıyor.”

Zaman: 04:05 – 04:30 Osman Kayahan “Çankırı Yapraklı Kullar Köyü Muhtarıyım.  Bu suyun 20*25 senedir taş düşürdüğünü söyleyenler var. Türkiye’nin  her tarafından ilaç için gelenler  çok. Talebi zor karşılıyoruz . Ama gene de veriyoruz. 20-25 yıldır doktorların birazı hastaları buraya yönlendiriyor.  Bu su 50 100 yıldır var ama .. 20-25 yıldır doktorlar hastaları birazını buraya yönlendiriyor.  Kullar suyu için diye. Evet doktorlarda geliyorlar.  Türkiye’nin her yerinden gelen var.  Ticari amaca dönüştürmeyi düşünmüyoruz. Yetersiz.  Kuraklık olduğunda çok az oluyor. Kıt oluyor.  10-20 gelen misafirlere veriyoruz. Kimseyi boş geri çevirmedik çevirmeyi de düşünmüyoruz. Buraya hastaları davet ediyoruz da bizim tek sıkıntımız var. Köyümüzde telefon çekmiyor.  Ulaşımı az sağlıyoruz. Cep telefonlarından bir netice alamadık. Köyümüz de çekmiyor.
Her yıl köyümüzde tatlı su festivali yapıyoruz. Mayısın 24 – 26 sında bu vesile ile de gelen misafirlerimizde suyunu alıp gidiyor.  Şenliğe 1000-1500 kişi geliyor.

YORUM GÖNDERYorum yapabilmek için üye olmanız gerekmektedir, üye olmak için tıklayınız.